Title | Animal Thingdom |
Agency | Pablo |
Campaign | What's Your Thing? |
Advertiser | DFS |
Brand | DFS |
Date of First Broadcast/Publication | 2022 / 9 |
Business Sector | Home Furniture |
Media Type | Television |
Length | |
Sound | 750mph |
Editing Company | Trim Editing |
Planning Director | Chris Turner |
Creative Director | Chris Bovill |
Creative Director | John Allison |
Editor | Tom Lindsay |
Creative Team | Freddie Powell |
Director | Freddie Powell |
Executive Creative Director | Dan Watts |
Executive Producer | Genevieve Sheppard |
Partner & Chief Strategy Officer | Mark Sng |
VFX Artist | James Russell |
Animation Supervisor | Tim Van-Hussen |
Producer | Tabetha Glass-Jackman |
VFX Artist | Alex Gabucci |
3D Lead | Jack Harris |
Business Director | Gina Hood |
VFX Artist | Amir Bazazi |
Agency Producer | Charlotte Lipsius |
Head of Production | Tom Moxham |
Executive Producer | Tom Igglesden |
VFX Artist | Christian Baker |
Offline Post Producer | Ella Sedgwick |
Assistant Copywriter | Tom Corcoran |
Joint Managing Director | Hannah Penn |
Account Director | Dan Hughes |
VFX Supervisor / 2D Lead Artist | Alex Grey |
Sound Engineer | Darren Jones |
Mix | Darren Jones |
Vocalist | Benjamin Woodgates |
Composer, Arranger and Producer | Benjamin Woodgates |
Producer | Ella Glazer |
Advertising Manager | James Brewer |
Senior Creative Manager | Kim Knowles |
Senior Account Manager | Isobel Kai |
Production Assistant | Kris Davies |
Senior Project Manager | Amanda Nixon |
Senior Project Manager | Emily Henderson |
Assistant Editor | Joseph Henshaw |
VFX Artist | Felicia Petersen |
VFX Artist | Mathieu Antoine |
VFX Artist | Francesco Bianco |
Production Assistant | Helena Almeida |
Sound Engineer | Francesco Marseglia |
Sound Engineer | Beth Grainger |
Vocalist | Fraser Collins |
Vocalist | Sumudu Jayatilaka |
Vocalist | Nick Shirm |
Photographer | Frederick Wilkinson |
Production Company | Drool Productions |
Sound Producer | Olivia Ray |
Music Prod Company | Leland Originals |
Advertising Manager | Kim Knowles |
Creative Director | Charlie Gee |
Creative Director | Tian Murphy |
Creative Team | Chris Bovill |
Creative Team | John Allison |
Creative Team | Rohit Tharakan |
Creative Team | Fei Waller |
Managing Partner | Sam Morgan |
Senior Account Manager | Dan Hughes |
Chief Strategy Officer | Mark Sng |
Agency Producer | Sophie de Lacey |
Business Affairs | Sarah Brown |
Production Company | DROOL |
Producer | Jess Wylie |
Assistant Director | Joe Paul |
Director of Photography (DOP) | Patrick Meller |
Production Designer | James Hatt |
Production Manager | Harriet Staples |
Production Assistant | Bella Russell Flint |
1st AD | James Sharpe |
Creature Effects Supervisor | John Nolan |
Puppets | Rob Tygner |
Editor | Thomas Grove Carter |
Assistant Editor | Joey Henshaw |
Offline Post Producer | Noreen Khan |
VFX Company | Untold Studios |
VFX Executive Producer | Tom Igglesden |
VFX Producer | Ella Glazer |
Chief Creative Officer, VFX | Neil Davies |
VFX Supervisor | Alex Grey |
VFX Lead | Jack Harris |
Asset Lead | Mary Doyle |
Colorist | Aubrey Woodiwiss |
Sound Design and Mix | Sam Ashwell |
Sound Design and Mix | Mike Bovill |
Sound Producer | Olivia Ray |
Music Supervision | Birdbrain |
Photographer | George Logan |
Senior Producer | Ben Hills |
Photographer's Agent | Paul Cowen |
Set Designer | Adi Van Zyl |
Retoucher | Mark Baxter |