Title | Chaos |
Agency | Doomsday Entertainment |
Campaign | Chaos |
Advertiser | Expedia, Inc. |
Brand | Expedia.com |
Date of First Broadcast/Publication | 2024 / 4 |
Business Sector | Online Travel & Reservation Services |
Media Type | Television |
Length | |
Market | Mexico |
Production Company | Doomsday Entertainment |
Communications Director | Luke Harris |
Communications Director | Kevin Tenglin |
Marketing | Chandreyi David |
Creative Director | Michael McCommon |
Creative Director | Yo Umeda |
Creative Director | Diogo de Souza Valim |
Creative Director | Bruno Barbieri |
Creative Director | Martha Lees |
Creative Director | Nico Cortinove |
Creative Director | Euzcil Castaneto |
Creative Director | Mallory Taylor |
Executive Creative Director | Anh Do |
Integrated Producer | Perrin Rausch |
Production Director | Lindsey Wood |
Producer | Erika Ruiz |
Producer | Adam Nelson |
Producer | Lauren Bautista |
Brand Director | Carey Malloy |
Brand Director | Jessica Eichner |
Brand Manager | Jordan MacKelvie |
Project Manager | Iman Forde |
Business Affairs Manager | Alex Lebosq |
Business Affairs Manager | Daniel Gerena |
Business Affairs Manager | Grace Gambin |
Director | Ben Dean |
Executive Producer | Danielle Hinde |
Executive Producer | Jason Cole |
Line Producer | Nathaniel Greene |
Production Supervisor | Roland Berry |
1st AD | Jesse Fleece |
Director of Photography (DOP) | Christian Sprenger |
1st AC | Liam Sinnott |
Production Service Company | The Lift Mx |
Service Producer | Cristina Barres |
Production Manager | Matteo Blumer |
Production Coordinator | Brianna Lopez Urquiza |
Production Manager | Russell Carrasco |
1st AD | Sandra Mayerstein |
Production Designer | Monica Bidault |
Art Director | Jimena Orozco Rangel |
Location Manager | Denice Moreno |
Production Coordinator | Pablo Vinós |
Wardrobe | Ximena Barbachano |
Casting | Daniela Parkes |
Gaffer | Vladimir Martinez |
Grip | Miguel Ángel Villafaña |
VFX/Post Production | Trafik |
Managing Partner | Robert Owens |
Color Producer | Phoebe Torsilieri |
Colorist | Ricky Gausis |
Finished Artist | Charlotte Preuss |
Finished Artist | Benji Davidson |
Flame Artist | Claus Hansen |
Flame Artist | Jaime Aguirre |
Flame Artist | Sean Anderson |
Flame Artist | Josh James |
Flame Artist | Noah Caddis |
Editing Company | Parallax |
Music / Sound Design | Concrete Form |
Sound Designer | Raphael Ajuelos |
SFX | Kai Scheer |
Music / Sound Design | Formosa Group |
Mixer | John Bolen |
Executive Sound Producer | Lauren Cascio |
Assistant Producer | Brendan Gates |
Assistant Engineer | Noah Gomez |