Title | Anderson Paak |
Agency | Prettybird |
Campaign | Anderson Paak |
Advertiser | Expedia, Inc. |
Brand | Expedia.com |
Date of First Broadcast/Publication | 2024 |
Business Sector | Online Travel & Reservation Services |
Media Type | Branded Content |
Length | |
Market | United Kingdom |
Production Company | Prettybird |
Advertising Manager | Jon Gieselman |
Advertising Manager | Michele Rousseau |
Client Executive Creative Director | Kevin Tenglin |
Client Executive Creative Director | Luke Harris |
Client Creative Director | Adam Fish |
Advertising Manager | Chandreyi Davis |
Advertising Manager | Liseli Sitali |
Advertising Manager | Jaspreet Sangha |
Advertising Manager | Reet Bains |
Advertising Manager | Andrew DeLeon |
Advertising Manager | Emily Kim |
Advertising Manager | Anh Do |
Advertising Manager | Justine Basil |
Production Company | Universal Music Group |
Marketing Director | Clemence Blum |
Brand Coordinator | Marshall Jay |
Brand Coordinator | Steve Malesky |
Executive Creative Director | David Tomlinson |
Production Manager | Jessica Nguyen-Phuong |
Creative Group Head | Lydia Beesley |
Brand Communications | Jaime Gopez |
Brand Communications | Blake Price |
Strategy Director | Jack Lishman |
Strategy Manager | Henry Liao |
Business Affairs Manager | Darryl Taylor |
Business Affairs Manager | Spencer Wolfgang |
Director | Child |
Director of Photography (DOP) | Tehilah De Castro |
President | Ali Brown |
Director of Production | Tracy Hauser |
Line Producer | Geoff Walker |
Production Supervisor | Alice St Germain |
Production Coordinator | Lisa Robinson |
Casting | Elizabeth Coulon |
Location Manager | Thomas Peters |
Location Manager | Preston Trahan |
Location Manager | Leonard Reynolds |
1st AD | Steven Weidenbacher |
2nd AD | Mike Leonard |
2nd AD | Jared Swidzinski |
1st AC | Channing Brenholtz |
2nd AC | Gabriel Velasco |
Gaffer | Nick Pomerleau |
Gaffer | Kurt Pomerleau |
Gaffer | Thaddeus Mitchell |
Gaffer | Jonathan Thompson |
Grip | Nick Nicolay |
Steadicam | Steve Acheson |
Digital Imaging | Nathan Borck |
Gaffer | Kevin Gazdik |
Grip | Jim Wayer |
Grip | Chris Strong |
Grip | Iain Brook |
Director | Georgianna Paz |
Director of Photography (DOP) | Reyna Hope |
1st AD | John White |
1st AC | Lisa Lengyel |
Drone Operator | Daniel Waghorne |
2nd AC | Jonathan Robinson |
Grip | Tim Jones |
Location Manager | Johnny Mmahat |
Cameraman | Mike Kennedy |
Production Coordinator | Paul Fraser |
Production Coordinator | Nick Loiacano |
Hair and Makeup | Chrissy Morris |
Production Assistant | Collier Meyer |
Production Assistant | Val Dagrain |
Production Assistant | Reading Beardslee |
Production Coordinator | Karl Tear |
Props Master | Mark Hannibal |
Props Master | Stephen Noel |
Set Designer | Reid Morris |
Set Designer | Cameron Morris |
Artist | Frankie Ford |
Artist | Dave Quinlan |
Artist | Stanford Knighten |
Sound | Blake Donabauer |
SFX | Dave Nami |
Production Assistant | Devin Clark |
Production Assistant | Virle Reid |
Sound | Ben Davis |
Boom Operator | Colin Beyer |
Copywriter | Mary Negrotto |
Stylist | Liz Staub |
Wardrobe | Susan Thomas |
Wardrobe | Betty Love |
Costume | Frances LeCompte |
Talent | Anderson .Paak |
Cast | Maurice Brown |
Cast | Pamela Pierre |
Cast | Brown Staci |
Cast | Nicole Jackson |
Cast | Queen Ausettua |
Cast | Oscar Rossignoli |
Cast | Stefan Poole |
Cast | Gregory Stafford |
Cast | Greg Agid |
Post Production | Company 3 |
Colorist | Sean Coleman |
Post-production Producer | Matt Moran |
Post Production Coordinator | Cameron Higaravathn |
Color Assist | Jim Harmon |
Color Assist | Cortland Thomas |
Color Assist | Christian Dietrich |
Post Production | Jogger |
VFX Executive Producer | Alicia Cargile |
Head of Production | Daina Cheng |
VFX Producer | Cameron Leventen |
Animation | Cameron Mott |
Lead Flame Artist | Brendan Crockett |
Flame Artist | Ethan Chang |
Flame Artist | Jorge Tanaka |
Editing Company | Cut+Run |
Editor | Mah Ferraz |
Assistant Editor | Marie Abraham |
Assistant Editor | Sky Kim |
Editorial Producer | Brian Scharwath |
Editorial Company Executive Producer | Amburr Farls |
Head of Production | Brady Fiero |
Music / Sound Design | Lime Studios |
Sound Producer | Cassie Underwood |
Mix | Collin Thomas |
Mix | Loren Silber |
Executive Sound Producer | Susie Boyajan |