Title | Rumble |
Agency | Droga5 |
Campaign | Rumble |
Advertiser | STC x SNB |
Brand | Tyson Fury vs Francis Ngannou |
Date of First Broadcast/Publication | 2023 / 10 |
Business Sector | Sports Teams, Sports Events |
Media Type | Digital |
Length | |
Sound | 750mph |
Agency | Accenture Song |
Chief Executive Officer (CEO) | David Droga |
Chief Creative Officer | Jason Kreher |
Chief Creative Officer | Scott Bell |
Group Creative Director | Tres Colacion |
Group Creative Director | Giancarlo Rodas |
Creative Director | Bastien Grisolet |
Creative Director | Matt Sorrell |
Creative Director | Alex Romans |
Creative Director | Nathaniel Lawlor |
Creative Director | Tom Coleman |
Creative Director | Derek Lui |
Senior Art Director | Cara Checchini |
Senior Copywriter | Mia Rafowitz |
Design Director | Dan Pulito |
Senior Designer | Kenisha Rullan |
Designer | Kalissa White |
Head of Production | Ruben Mercadal |
Head of Production | Jenn Mann |
Executive Producer | Dave Stephenson |
Senior Producer | Roger Moran |
Senior Producer | Patrick Wood |
Associate Producer | Madeleine Wilkinson |
Associate Producer | Harit Muttreja |
Director of Art Production | Cliff Lewis |
Senior Producer Art | Dagmar Wong |
Executive Producer, print & fabrication | Alyssa Dolman |
Senior Producer, interactive | Manini Gupta |
sr. Music Supervisor | Mike Ladman |
Jr. Music Supervisor | Mara Techam |
Chief Strategy Officer | Colleen Leddy |
Chief Strategy Officer | Harry Román-Torres |
Group Strategy Director | Drew Wimel |
Production Company | Park Pictures |
Director | Seb Edwards |
Executive Producer | Jackie Kelman-Bisbee |
Executive Producer | Scott Howard |
Executive Producer | Fran Thompson |
Executive Producer | Michelle O’Brien |
Executive Producer | Charlotte Knight |
Head of Production | Chelsea Schwiering |
Producer | Laurie Boccaccio |
DP | Adam Arkapaw |
Production Designer | Maria Djurkovic |
Production Art Director | Gavin Fitch |
1st AD | George Walker |
Line Producer | Jane Lloyd |
Producer | Hollie Bellis |
Set Designer | Andrew Tomlinson |
3D Design | SHOWstudio |
Art Director & Director of Technology | Matthew Gossage |
Jr. Creative Technologist | Izzie Koyander |
Editing Company | Cosmo Street |
Editor | Tom Lindsay |
Assistant Editor | Joey Henshaw |
Assistant Editor | Alexandra Jimenez |
Head of Production, Editing | Anne Lai |
Post Production | Time Based Arts |
Colorist | Simone Grattarola |
2D Lead | Stephen Grasso |
3D Lead | Mike Battcock |
3D Lead | Ben Cantor |
2D Artist | Bernie Varela |
2D Artist | Adam Fenwick |
2D Artist | Eleonora Laddago |
2D Artist | Leo Weston |
2D Artist | Liam Doyle |
2D Artist | Lucy Lawrence |
2D Artist | Ludvig Hallenius |
2D Artist | Mike Outlaw |
2D Artist | Olivia O’Neill |
2D Artist | Prince Yladom |
2D Artist | Ria Shroff |
2D Artist | Andrius Jurkevicius |
3D Artist | Bethan Williams |
3D Artist | Joe Ibbett |
3D Artist | Jordan Carter |
3D Artist | Jordan Coles |
3D Artist | Maxime Ponsart |
3D Artist | Teodora Retegan |
3D Artist | Ashley West |
Matte Painting | Lee Matthews |
Executive Post Producer | Tom Johnson |
Post-production Producer | Tom Manton |
Music Writer | Sonny Bono |
Performer | Betty Chung |
Sound Design and Mix | Sam Ashwell |
Sound Producer | Olivia Ray |