Title | H.O.R.S.E on a Horse |
Agency | Droga5 |
Campaign | Hold My Hydroboost |
Advertiser | Essentia |
Brand | Essentia Hydroboost |
Date of First Broadcast/Publication | 2024 / 4 |
Business Sector | Mineral, Sparkling & Bottled Waters |
Media Type | Social Media |
Length | |
Soundtrack | Yma Sumac Song: Jungla (SILO x Martin Wave Remix) |
Chief Creative Officer | Scott Bell |
Actor / Celebrity | Jimmy Butler |
Executive Creative Director | Tom McQueen |
Executive Creative Director | George McQueen |
Creative Director | Nicholas Bauman |
Creative Director | Rob McQueen |
Senior Art Director | Ben Muckensturm |
Senior Art Director | Gonzalo Navarro |
Senior Copywriter | Sara Muchnick |
Senior Copywriter | Sean Buckhorn |
Art Director | Cherise Woo |
Copywriter | Brendan Dimech |
Design Director | Lia Sifilgoji |
Designer | Samantha Lee |
Designer | Viktoria Burak |
Head of Production | Ruben Mercadal |
Head of Production | Jenn Mann |
Executive Agency Producer | Dave Stephenson |
Senior Producer | Sam Morgan |
Associate Producer | Alisha Bhowmik |
Music Supervision | Mike Ladman |
jr. Music Supervisor | Mara Techam |
Group Strategy Director | Andrew Quay |
Production Company | Caviar Films Los Angeles |
Director | Zach Math |
DP | John Matysiak |
Executive Producer | Josh Morse |
Producer | Brian Etting |
Head of Production | Cat Craven-Griffiths |
Production Supervisor | Denise Blackard |
Editing Company | Cut+Run |
Editor | Paul Watts |
Assistant Editor | Eli Beck-Gifford |
Managing Partner | Laura Hertzberg |
Senior Producer | Diana Méndez |
Post Production | Parliament |
VFX Supervisor | Philip Ineno |
Creative Lead | John McIntosh |
Post-production Producer | Katherine Maidment |
Post-production Producer | Anna Kravtsov |
Post-production Producer | Kamilla Kulieva |
Post Creative Team | John McIntosh |
Post Creative Team | Adam Deutch |
Post Creative Team | Siro Valente |
Post Creative Team | Taner Besen |
Post Creative Team | Jade Kim |
Post Creative Team | Edgar Delatorre |
Post Creative Team | Carl Fong |
Post Creative Team | Jay Lee |
Post Creative Team | Cythia Lee |
MUSIC Artist | Yma Sumac |
Sound Production | King Lear |
Sound Designer | Ed Downham |
Sound Designer | Jack Sedgwick |
Sound Designer | Ned Sisson |
Sound Producer | Natalie Curran |
Sound Producer | Leo Clayton |
Colorization | Trafik |
Colorist | Daniel De Vue |
Color Producer | Sasha Pace |
Executive Color Producer | Karena Ajamian |